Meslek Yazıları

Sekreter

Sekreter İş Tanımı

Sekreter, bir şirket veya yönetici için temel büro, organizasyon ve ofis sorumluluklarını yerine getiren kişiye verilen mesleki unvandır. Sekreter, ofise gelen insanlara profesyonel bir karşılama sunarak iş imajını doğru bir şekilde yansıtmaya katkı sağlar.

Neden Sekreter Çalıştırmalısınız?

Sekreter, bir takımın parçası olma veya bireysel olarak kurumdaki profesyonellere idari destek sağlama konusunda yarar sağlar. Çağrıları cevaplamak, mesajları not almak ve yazışmaları yönetmek gibi konularda kurumlara destek verir. Müşterileri ilgili birimlere yönlendirerek randevuları ayarlama konularında da şirketler sekreterlerden destek alırlar.

Sekreter Şirketinize Neler Katar?

Sekreterin üstlendiği roller sektörlere, işverenin büyüklüğüne ve sorumluluk seviyelerine göre farklılıklar gösterir. Günlük iş raporu tutmak, toplantı tarihlerini düzenlemek ve taraflara hatırlatmak, iş yükünü önceliklendirmek, seyahat planlamalarını yapmak, yeni prosedürleri ve idari sistem değişikliklerini uygulamak, ilgili kuruluşlar ve müşterilerle iletişim kurmak, fatura ve giderleri kaydetmek veya işlemek, veri tabanını yedekleyerek şirket bilgilerini güvence altına almak, stok durumunu takip ederek ofis malzemeleri envanterini tutmak, gerekli görülen malzemelerin siparişlerini vermek gibi konularda da şirketlere destek sağlar.

Sekreter Sahip Olması Gereken Özellikler Nelerdir?

Bir Sekreter’in sahip olması gereken en önemli özellik dili iyi kullanması ve etkin iletişim becerisine sahip olmasıdır. Sekreter kurum yönetim tekniklerine uyum sağlayabilmeli ve sorumluluk alma yeteneğine sahip olabilmelidir. Detaylara dikkat ederek yazışma ve raporlama tekniklerini bilmelidir. Tüm bunların yanı sıra iş ve zaman yönetimi becerisini göstermesi de verdiği hizmet kalitesini artırmaya yardımcı olur.

Antrasit HR Olarak Sekreter İşe Alım Sürecinde Size Nasıl Destek Olabiliriz?

Sekreter, kurumların tüm operasyonel süreçlerinin gelişimine doğrudan katkı sağladığından dolayı işletmeniz için oldukça kritik bir rol oynar. Bu süreç içerisinde Antrasit HR olarak, sizi ve işletmenizi anlayabilecek aynı zamanda ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek yetkinlikteki Sekreterlerle sizleri buluşturuyoruz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.